Zhorený elektronický predradník pre žiarivkové svietidlo.

Zhorel nám elektronický predradník v malom žiarivkovom svietidle v kuchyni nad linkou. Urobilo to "bum!", vyvalil sa dym a smrad, vyrazilo istič.

Trubica vyzerá byť v poriadku. Očividne je problém v predradníku, stačí ísť podľa smradu. Rýchla rozborka, potom niekoľko fotiek a okreslenie schémy, pre istotu... ;-) .

schema predradnika

Predradník je typickej ďalekovýchodnej proveniencie, ale doteraz vyše troch rokov (čo je takmer zázrak u dnešnej modernej elektroniky, navrhovanej s kurvítkom schopným zdetekovať na deň presne okamih vypršania záruky) fungoval uspokojivo, to svetielko máme zapnuté takmer každý večer dlho do noci, niekedy až do rána.

Na prvý pohľad nie je nič podozrivé, bežné noname súčiastky, trocha ledabolé prevedenie, typický low-cost papierový plošák. Za povšimnutie snáď stoja len papieriky vrazené do medzier jadra tlmivky, zjavne vymedzujúce presne definovanú "vzduchovú" medzeru.

pohlad na predradnik zhora

Mierne zaujali aj tranzistory, ktoré by podľa typového označenia síce mohol vyrábať čínsky Semtech, ale majú iné logo - namiesto ST majú akési A s trojuholníkom. Nenašiel som ho ani v zozname log u Elnecu. Nuž čo, zdá sa, že už aj čínske výrobky sú kopírované... ktovie kým...

tranzistor 13002A

Po otočení plošáku je však jasné, že nastala elektronická dráma: ohorený plošák, meď odparená zo svojich pôvodných dráh a naparená a kúsok vedľa...

pohlad zdola, ohorena DPS

Meranie ukazuje, že diódy D2 a D4 sú v šluse, keďže toto znamená priamy skrat napájania, zrejme následkom tohoto sa prepálili cesty na DPS vedúce práve od týchto diód. Ostatné polovodiče sa zdajú byť nedotknuté... Bližsí pohľad odhaľuje nafúknuté kondíky a "vyflusnutý" elektrolyt z nich na blízke partie DPS.

nafuknute kondenzatory

Teraz ostáva už len to otázne, či poškodené kondenzátory spôsobili zlyhanie diód, alebo skrat diód malo za následok poškodenie kondenzátorov, alebo niečo úplne iné...

20.11.2009 wek at efton dot sk


... no a ako to všetko dopadlo?

Za mohutného povzbudzovania kolegov v konferenci hw.cz som sa pokúsil o opravu: objednal som kondenzátory najbližšej hodnoty - 4.7u/470V (pre istotu o niečo väčšie napätie než pôvodne). Bohužiaľ, low-ESR kondenzátory takýchto hodnôt sú v kusovom množstve viac-menej v oblasti fantázie, ale aspoň som objednal typy do 105°C. Namontoval som ich, vymenil dve odídené diódy, trocha opravil plošák a previedol zborku. Keďže náhradné kondenzátory sú väčšieho priemeru než pôvodné, bolo treba "upraviť" (vyrezať) pôvodnú plastovú krabičku, v ktorej bol predradník umiestnený, ale keďže je aj tak celý schovaný v hliníkovom telese svietidla, nevadí to.

Svetlo svietilo, ale len krátko, potom začalo poblikávať.

Spočiatku sa zdalo, že riešením je vymeniť trubicu. To sa aj stalo, ale bohužiaľ, len s dočasným účinkom.

Skutočné riešenie bolo kúpiť (okrem novej trubice) aj nový predradník. Tentokrát značkový, vyrobený v EU, za 8E kus (to po všetkých tých peripetiách vlastne vôbec nie je zlá cena)... Už z plastovej krabičky resp. jej potlače bolo jasné, že sa jedná o kvalitatívne iný výrobok:

novy predradnik

No, samozrejme, neodolal som, a pozrel som sa aj dovnútra. DPS je síce lacnejšieho jednostranného typu, ako to v týchto výrobkoch je zvykom, ale už to nie je ten škaredý nahnednutý lacný laminát s papierovým základom. Súčiastky sú montované "slušne" ako sa patrí:

novy predradnik zhora

... a je ich aj výrazne viac, čo sa nezmestilo z lícnej strany, je ako SMD z rubu:

novy predradnik zdola

Nehovoriac o luxuse, ktorý pri montáži znamenajú WAGO svorky - stačí jednoducho zatlačiť odizolovaný koniec drôtu, a je to - a pritom sa v prípade potrebu dajú znova jednoduchým zatlačením za tlačítko svorky aj za zlomok sekundy demontovať.

Tento predradník má okrem iného aj zámerne oneskorené zapálenie, aby sa stihli nažeraviť vlákna trubice, asi behom sekundy a pol, čo by malo pozitívne vplývať na životnosť trubice.

Svietidlo od tej doby svieti denne niekoľko hodín bez jediného zaváhania.

Týmto ďakujem všetkým kolegom z hw-listu za rady a podporu, a najmä Slavovi za ten nečakane skvelý tip.

4.4.2010 wek at efton dot sk


SPÄŤ
DOMOV