Termostatická hlavica na radiátor

Nová generácia elektronických termostatických hlavíc, zakúpená v známom potravinovom reťazci v roku 2013.

termostatická hlavica na radiátor

termostatická hlavica na radiátor

Oproti starším modelom je vidieť, že sa prejavuje "katovanie kostov" (cost cutting) - DPS je jednostranná, a termistor na snímanie teploty okolia už nie na "vysunutom" tenkom kúsku DPS, ale DPS je optimálne obdĺžnikový a termistor (R3, aj keď to značenie vďaka vyznačenému obrysu súčiastky vyzerá akoby to bolo R31; pod ľavým tlačítkom) je tepelne "oddelený" od zvyšku DPS trojicou vyvŕtaných dier...

thermostat - PCB (click for large)

Na rozdiel od ročníka 2012, keď čip bol neidentifikovateľný - zaliaty v čiernej epoxidovej kvapke, tentokrát je založený na STM8L052C6.

thermostat - schematic (click for large)

Zaujímavé je, že nie je prítomný žiadny snímač otáčok motora/prevodovky, ba dokonca ani nič čo by sa dalo pokladať za snímanie prúdu. Pravdepodobne sa na účel detekcie pohybu motora (t.j. dosiahnutie mechanického konca zdvihu ventilu) využíva akési snímanie "iskrenia" na komutátore cez dva 50k odpory R6 a R7, zapojené priamo na vývody motora.

[EDIT 12/2014]
Dostal som od jedného čitateľa týchto stránok zaujímavý e-mail, v ktorom mi poslal obrázok rozloženia segmentov vo "videoRAM" v STM8 od adresy 0x5400 v tvare ofset:hodnota (citujem z jeho mailu; keďže som s daným mcu nerobil, nerozumiem presne, čo to znamená ;-) ). Diskutuje sa o tom aj tu.
[/EDIT]

A ešte niekoľko obrázkov mechanického prevedenia, najmä prevodovky. Najprv pohlad zo strany nastavovacieho kolieska - výstupná hriadeľ enkodéra s nasadeným ozubeným pastorkom je v hornej časti otvoru, a zapadá do neho ozubenie kolieska (ktoré je položené vľavo), v strede otvoru je vidieť zadnú časť motora:

pohlad zo strany nastavovacieho kolieska

Pohľad z druhej strany na prírubu na ventil, v strede je kovový kolíček, ktorý je prevodovkou vysúvaný (kolíček je vsadený do hriadele posledného kolesa prevodovky, ktorá je súčasne aj skrutkou) a tlačí na kolík ventilu:

pohlad zo strany priruby na ventil

Motor s prevodovkou tvorí celok, ktorý je vložený do dvoch častí vonkajšieho obalu:

motor s prevodovkou tvori celok vsadeny do dvoch casti vonkajsieho obalu

Kompletná rozborka prevodovky:

cela prevodovka rozobrata

Výstupná časť prevodovky:

vystupna cast prevodovky

Vstupná časť prevodovky:

vstupna cast prevodovky

Bočný pohľad na vstupnú časť prevodovky:

bocny pohlad na vstupnu cast prevodovky

Podobný termostat staršieho dáta (resp. jeho niekoľko generácií) s AVR je pomerne podrobne popisovaný tu, resp. viacero odkazov na danú tému na tom fóre tu.


SPÄŤ
DOMOV